Ketoza.com radzi

Podstawowy przegląd zdrowotny

Co warto zbadać?

Punkt wyjścia

Ten wpis to zestaw kilku prostych, niedrogich i skutecznych wskaźników, które mogą nam dać świetną informację zwrotną o naszej diecie i stanie zdrowia. Taki ogólny zarys "co i jak" przyda się również na wypadek potrzeby rozszerzenia diagnostyki.

 

Wyjaśnij niepokojące sygnały

  • Morfologia, CRP, OB, ferrytyna, próby wątrobowe - zbadać i trzymać, skonsultować ze specjalistą. Stany zapalne, anemia czy spadek odporności to sygnały, na które najlepiej szybko reagować.
  • Lipidogram - kosmicznie wysoki poziom cholesterolu całkowitego lub trójglicerydów to może być to informacja, że albo trzeba coś zmienić w diecie (najszybciej zrobi robotę deficyt kaloryczny + podmiana długich nasyconych na oliwę i MCT + zamiana jednego, czy dwóch dań na dania rybne) albo że możemy mieć skopaną genetykę i model wysokotłuszczowy może być średnim pomysłem. Trójglicerydy to samo - nie chcemy mieć wywalonych w kosmos. Celujemy w 50-70 mg/dl.
  • Homocysteina - cieszyć powinien jednocyfrowy wynik. Wysoka homocysteina w wielu przypadkach może być sugestią, że mamy niedoborową dietę (pomóc może B-complex, ale też większa różnorodność posiłków).
  • Insulina - podobnie jak w przypadku homocysteiny, celujemy w jednocyfrowy wynik. Jeśli na keto mamy dwucyfrowe poziomy insuliny na czczo wraz z glikemią na czczo powyżej 90 mg/dl, to nie tędy droga. Co najczęściej do tego prowadzi? Pomijamy śniadania, objadamy się na noc, bazujemy głównie na smalcu, szczególnie w nadwadze i IO, mamy dietę o niskiej gęstości odżywczej plus nadwyżkę kalorii…
  • D(25)OH - wynik poniżej 25 ng/ml to już mocny sygnał, że trzeba sięgnąć po suplement i jednak częściej wyjść na słońce [1][2]

Zaznacz w kalendarzu

julia-koblitz-RlOAwXt2fEA-unsplash

Jak często? Dwa razy w roku wypadałoby zafundować sobie taką przyjemność. Przed pobraniem warto wypić szklankę wody, nie patrzeć, rozluźnić się. Glikemię na czczo można badać sobie samodzielnie częściej (glukometr lub sensor) i na podstawie wyników modyfikować dietę. 


Kto w tym roku unikał lekarzy ma jeszcze trochę czasu na coroczny przegląd.

__________________

[1] Rhodes LE, Webb AR, Fraser HI, Kift R, Durkin MT, Allan D, O'Brien SJ, Vail A, Berry JL. Recommended summer sunlight exposure levels can produce sufficient (> or =20 ng ml(-1)) but not the proposed optimal (> or =32 ng ml(-1)) 25(OH)D levels at UK latitudes. J Invest Dermatol. 2010 May;130(5):1411-8. doi: 10.1038/jid.2009.417. Epub 2010 Jan 14. PMID: 20072137.

[2] Bruce W. Hollis, Circulating 25-Hydroxyvitamin D Levels Indicative of Vitamin D Sufficiency: Implications for Establishing a New Effective Dietary Intake Recommendation for Vitamin D, The Journal of Nutrition, Volume 135, Issue 2, February 2005, Pages 317–322.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *