Poradnik Poznaj historię diety keto

Komu olej kokosowy uratował życie? Dieta ketogeniczna i jej historia.

Ketozę zawdzięczamy pacjentom z padaczką lekooporną

Termin dieta ketogeniczna niedawno obchodził setne urodziny. Pewnie nie byłoby nas tutaj, gdyby nie… pacjenci z padaczką lekooporną, na których doktor Russell Morse Wilder w 1921 roku zaczął testować ten sposób żywienia. Wcześniej, bo w 1911 roku we Francji, przeprowadzono pierwsze badania wykazujące pozytywny wpływ postów i znacznych restrykcji kalorycznych na zmniejszanie częstotliwości napadów padaczkowych i poprawę stanu mentalnego pacjentów. Jednak głodzenie, niemożliwe do długotrwałego utrzymania, potrzebowało “łatwiejszej” alternatywy. Okazała się nią eliminacja węglowodanów na rzecz tłuszczu, która powoduje produkcję ciał ketonowych i, co za tym idzie, część korzyści wynikających z postu. Popularność diety ketogenicznej w leczeniu epilepsji rosła w latach 20. i 30., żeby przycichnąć wraz z opatentowaniem nowych leków przeciwpadaczkowych.

historia diety ketogenicznej. ketoza kliniczna, dieta mct

Smakowite makro nowy schemat żywienia oparty na Oleju MCT

“Złoty standard” rozkładu makroskładników w diecie ketogenicznej, ograniczający węglowodany do 10-15 g dziennie i białko do 1 g/kg masy ciała, uległ zmianie w latach 60. Pediatra Peter Huttenlocher opracował nowy schemat żywienia dla pacjentów oparty o olej MCT, którego spożycie zwiększa ketonemię bardziej niż bazowanie na innych tłuszczach. Dzięki diecie zawierającej 60% energii z MCT dzieci z padaczką mogły spożywać więcej białka i nawet trzykrotnie więcej węglowodanów. Ułatwiło to zwiększenie różnorodności i smakowitości posiłków. Więcej informacji o Oleju MCT znajdziesz tutaj: – Olej MCT

Po pierwsze nie szkodzić. Dieta ketogeniczna Na srebrnym ekranie

Zainteresowanie ketozą nasiliło się po 1997 roku po wypuszczeniu przez Jima Abrahamsa filmu “Po pierwsze nie szkodzić” z Meryl Streep w roli głównej. Film opiera się na autentycznej historii leczenia syna producenta, któremu dieta ketogeniczna prowadzona w Johns Hopkins Hospital umożliwiła opanowanie padaczki. Od tego czasu jest stosowana w wielu szpitalach i dalej badana pod kątem zastosowania we wspomaganiu leczenia innych jednostek chorobowych, głównie neurologicznych. 

Kompozycja Diety Ketogenicznej a produkcja ciał ketonowych i wchodzenie w stan ketozy

Obniżenie ilości węglowodanów w dieta ketogeniczna

Dieta ketogeniczna do dieta, która promuje produkcję ciał ketonowych. Określenie dieta ketogeniczna nie opisuje konkretnego jadłospisu ani rozpiski dietetycznej – określenie to opisuje cechę każdej diet, która powoduje nasilenie produkcji ciał ketonowych. Najważniejszym czynnikiem za to odpowiedzialnym jest obniżenie podaży węglowodanów do poziomu, który nasili tworzenie ciał ketonowych przez wątrobę czyli tzw. ketogenezę. Nie istnieje jedna i ta sama podaż węglowodanów, która sprawdza się u wszystkich. ale statystycznie jest to najczęściej poniżej 50 g węglowodanów dziennie.

Deficyt energetyczny a a dieta ketogeniczna i stan ketozy.

Drugim istotnym czynnikiem ektogenicznym jest deficyt energetyczny. Przy wysokim deficycie energetycznym porównywalnym do semi głodówek produkcja ciał ketonowych ulega nasileniu, nawet jeśli większość diety stanowią węglowodany. Pozostałe cechy diety również wpływają na ketogeniczność diety, ale w mniejszym stopniu. Podaż białka może wpływać na głębokość stanu ketozy, a podaż tłuszczu jest alternatywnym źródłem energii w diecie, ponieważ węglowodany są wtedy z zasady ograniczone.

Aktywność fizyczna jako czynnik nasilający ketogenezę.

Trzecim istotnym czynnikiem wpływającym na ketogenezę jest aktywność fizyczna, czego dowodem jest obecność ciał ketonowych u maratończyków. Po przejściu na dietę keto, w organizmie dochodzi do szeregu istotnych przemian metabolicznych, dlatego stosując dietę ketogeniczną, nie należy ograniczać swojej wiedzy wyłącznie do komponowania diety.

Dieta ketogeniczna czy jest dla każdego z nas?

Dieta keto nie jest stałym, niezmiennym, jednakowym protokołem dla każdego. W zależności od celu dieta keto w swoich założeniach będzie się zmieniać. Dieta ketogeniczna to narzędzie. Każde narzędzie ma swoje przeznaczenie, dlatego stosując dietę keto musisz ustalić swój cel. Dieta keto to określenie cechy dietetycznej, a nie konkretnej diety. To każda dieta, która powoduje nasiloną ketogenezę (produkcję ciał ketonowych).

  • Produkt w promocji
    Pierwotna cena wynosiła: 45.99 zł.Aktualna cena wynosi: 39.99 zł.

  • 139.99 

  • 119.99 

  • 59.99 

  • 45.99 

  • 149.99 

Udostępnij:

KetoBlog

Ostatnie wpisy:

powody dla których warto stosować olej MCT

Kilka powodów dlaczego warto stosować Olej MCT, C8

Olej MCT, zdobywa serca (i poprawia lipidogramy!) ludzi na całym świecie. Jest to świetny suplement diety, który może wprowadzić pozytywne zmiany w Twoim codziennym życiu. Zastanawiasz się, czy to coś dla Ciebie? Sprawdź poniżej!

zalety oleju C8

Jakie są niezwykłe zalety i korzyści Oleju C8?

Olej C8, czyli kwas kaprylowy, to prawdziwa perełka w świecie zdrowego odżywiania. Zyskuje coraz większą popularność, a jego unikalne właściwości czynią go świetnym wyborem dla tych, którzy chcą zadbać o sylwetkę i ogólny stan zdrowia (a kto by nie chciał?). Oto kilka powodów, dla których warto go włączyć do swojej diety.

Olej MCT czy C8? Nie wiesz, który wybrać? Sprawdź różnice!

W świecie diety ketogenicznej, tłuszcze odgrywają kluczową rolę, a olej C8 oraz MCT to dwa popularne wybory dla osób dążących do wprowadzenia organizmu w stan ketozy. Choć oba te oleje mają wiele wspólnego, istnieją istotne różnice, które mogą wpłynąć na rezultaty Twojej diety. Przyjrzyjmy się, co wyróżnia olej C8 spośród innych olejów MCT.